ile kredytu zostało do spłaty?

Jak sprawdzić, ile kredytu zostało do spłaty?

Istnieje wiele powodów, dla których korzystamy z kredytów i pożyczek. Często bierzemy je na kupno nowego samochodu, remont mieszkania, czy jakieś ważne życiowe wydarzenie, takie jak wesele lub egzotyczna podróż. Najczęściej spłata kredytu jest rozłożona na dość długi, wieloletni okres. W rezultacie zapominamy, do kiedy właściwie powinniśmy zwrócić pożyczkę. Chcesz wiedzieć, ile kredytu zostało Ci do spłaty? W tym poradniku wyjaśniamy, jak sprawdzić liczbę pozostałych rat.

Chcesz sprawdzić, ile rat zostało? To zależy od banku

Przede wszystkim bank musi udostępnić Ci harmonogram spłaty zobowiązania. Jest to wymagane prawem. Dokument ten zawiera szczegółowe informacje:

  • na temat okresu spłaty kredytu
  • oraz rozkładu dalszych rat kredytu hipotecznego czy gotówkowego.

Harmonogram spłaty rat może mieć formę papierową lub elektroniczną. Z reguły znajdziesz go w swojej bankowości internetowej. Większość pożyczkodawców stara się bowiem, aby plan spłaty kredytu był dostępny dla klientów “od ręki”. Oczywiście w przypadku zobowiązań ze zmienną stopą oprocentowania kredytu, kwota pozostała do spłaty mogła ulec zmianie. Jeśli jednak Twój kredyt ma stopę stałą, różnice będą drobne lub żadne.

Zmianie nie ulega natomiast liczba rat kredytu. Informację na ten temat znajdziesz więc w harmonogramie spłaty kredytu. Zgodnie z art. 37 Ustawy o kredycie konsumenckim, jest to dokument, który bank musi udostępnić Ci bezpłatnie i dowolnym momencie.

Ile zostało do spłacenia kredytu: przykłady popularnych banków

Jak widać, informacja o tym, ile zostało rat kredytu, powinna być wyszczególniona w harmonogramie spłaty kredytu. Każdy konsument musi mieć do niej łatwy, bezpośredni dostęp. Mimo to klienci często nie wiedzą, jak sprawdzić plan spłaty kredytu w swojej bankowości elektronicznej. Dlatego poniżej umieszczamy krótką instrukcję, która ułatwi dotarcie do harmonogramu kredytu hipotecznego lub gotówkowego online w zależności od banku:

Gdzie znaleźć harmonogram spłaty rat w Pekao SA?

Wejdź w aplikację PeoPay lub na stronę Pekao24.pl. Po kliknięciu sekcji Produkty wyświetli się podstrona kredyty, na której sprawdzisz wysokość i okres spłaty kredytu.

Wysokość kredytu w w mBank

mBank nie różni się od pozostałych kredytodawców – w tym przypadku również skorzystasz z bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Po zalogowaniu wejdź w Finanse i wybierz rachunek, dla którego masz uruchomiony kredyt – znajdziesz tam m.in. informację o tym, jaka kwota została Ci do spłaty.

Ile kredytu zostało w PKO?

Liczbę rat kredytu sprawdzisz w aplikacji iPKO lub aplikacji mobilnej IKO. W tym celu wejdź w kategorię Moje Produkty, wybierz sekcję kredyty i pożyczki, a następnie kliknij zobowiązanie, które chcesz sprawdzić. Po wybraniu pola Zobacz więcej uzyskasz szczegółowe informacje m.in. na temat planu spłaty rat.

Plan spłaty rat: Bank Millenium

Najlepiej posłuży Ci do tego aplikacja Millenet. Po wybraniu zakładki Moje finanse, szybko otrzymasz wszystkie niezbędne informacje – w tym harmonogram spłaty kredytu.

Jak sprawdzić wysokość kredytu w BNP Paribas?

BNP Paribas posługuje się aplikacją mobilną GO24. Aby sprawdzić, ile zostało do spłaty, wystarczy wybrać kategorię Moje finanse, następnie Kredyty i kliknąć opcję harmonogram spłaty (kredytu hipotecznego lub gotówkowego).

Ile kredytu w Alior Bank?

Żyjemy w czasach aplikacji mobilnych, dlatego Alior Bank również nie pozostaje w tyle. Warunki spłaty kredytu oraz informacje o ratach otrzymasz w ich bankowości internetowej Alior Online lub w aplikacji Alior Mobile. Po prostu kliknij szczegóły produktu przy interesującym Cię zobowiązaniu. Dodatkowe informacje o należności możesz uzyskać poprzez rozmowę z wirtualną asystentką.

Stan spłaty w Santander Consumer Bank

Najszybsza droga dotarcia do harmonogramu kredytu w Santander Consumer Bank to wejście na stronę banku i kliknięcie kolejno opcji kredyt i Warunki spłaty kredytu.

Harmonogram spłaty zobowiązania w Credit Agricole

Bank Credit Agricole pozwala sprawdzić, ile zostało do całkowitej spłaty zobowiązania, za pomocą aplikacji CA24 Mobile. W tym przypadku trzeba kliknąć sekcję Majątek i panel Kredyty. Alternatywą jest skorzystanie ze strony www CA24 Bank (Moje produkty -> Kredyty).

Bank Pocztowy – ile kredytu zostało?

Wejdź w serwis Pocztowy24 lub aplikację mobilną (Pocztowy) na telefon z system Anroid lub iOS. Wybierz opcję Oszczędności/Zobowiązania, aby dowiedzieć się, ile zostało rat kredytu.

Sprawdzenie liczby pozostałych rat w ING Bank Śląski

W ING Banku Śląskim zalecamy zalogować się do serwisu Moje ING, kliknąć pole Kredyty i przejść do szczegółów kredytu. Powinieneś znaleźć tam m.in. harmonogram spłaty kredytu hipotecznego lub gotówkowego, dane o saldzie zadłużenia, oprocentowaniu, czy terminach płatności.

Oczywiście wszystkie informacje uzyskasz również stacjonarnie, w placówce konkretnego banku.

A może kwalifikujesz się do spłaty kredytu darmowego?

Gdy już wiesz, jak sprawdzić wysokość kredytu i uzyskać od banku harmonogram spłaty, możesz przejść do dalszych działań. Przede wszystkim dowiedz się, czy nie masz szansy na tzw. darmowy kredyt.

Zgodnie z art. 45 Ustawy o kredycie konsumenckim, jeśli w Twojej umowie z bankiem pojawiły się błędy, braki lub niedopatrzenia – możesz spłacić swoją pożyczkę bez wynagrodzenia dla kredytodawcy. Oznacza to, że oddajesz tylko tyle, ile faktycznie pożyczyłeś. Natomiast kredytodawca musi zwrócić Ci m.in. ubezpieczenie kredytu, marżę, prowizję bankową, a także inne dodatkowe opłaty związane z udzieleniem pożyczki. Jeśli natomiast pozostała Ci jakaś kwota do spłacenia, możesz uzyskać także nowy harmonogram spłaty.

Z doświadczenia wiemy, że mnóstwo umów zawiera błędy dotyczące np. warunków kredytu czy oprocentowania. Dlatego nie przegap swojej szansy na darmowy kredyt. Już teraz skorzystaj z naszej bezpłatnej, niezobowiązującej porady prawnej.

Zostaw odpowiedź

Więcej treści