Raport BIK a Sankcja Kredytu Darmowego

Raport BIK a sankcja kredytu darmowego… zacznijmy od początku.Raport BIK to dokument zawierający historię kredytową i finansową danej osoby. Zawarte w nim dane są gromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej utworzone przez Związek Banków Polskich.

W raporcie BIK znajdziemy informacje o wszelkich zaciągniętych pożyczkach: kredytach konsumenckich, hipotecznych, firmowych i konsolidacyjnych. Uwzględnia on również każdy złożony wniosek o kredyt czy sprzedaż ratalną (nawet wtedy, gdy pożyczka nie została udzielona).

Raport BIK, a sankcja kredytu darmowego. Czy historia kredytowa wpływa na możliwość skorzystania z SKD? Wyjaśniamy.

Informacje o BIK a kredyt darmowy

Na początku warto podkreślić, że raport BIK ma ogromne znaczenie we wszystkich kwestiach związanych z kredytem. Dokument ten zawiera każde niespłacone przez nas zobowiązanie i opóźnienie w płatnościach. Wywiera więc bezpośredni wpływ na ocenę zdolności kredytowej.

  • Rozpatrując wniosek o pożyczkę, bank ocenia zdolność kredytową konsumenta. Na podstawie informacji BIK sprawdza, czy wnioskodawca nie jest nadmiernie zadłużony.

Oczywiście zbyt duża liczba odnotowanych wniosków o pożyczkę w BIK, może skutkować odmowną decyzją banku.

Raport BIK a Sankcja Kredytu Darmowego

W przypadku kredytu darmowego także uwzględnia się informacje BIK. Z prawa do SKD mogą bowiem skorzystać wyłącznie te osoby, które w trakcie spłaty nie miały opóźnień wpływających na wypowiedzenie umowy kredytowej. Pobierając darmowy lub płatny raport BIK sprawdzisz, czy nie dotyczy to właśnie Twojego kredytu. Jeśli Twoja historia kredytowa jest w porządku możesz starać się o zwrot kredytu darmowego.

W tym celu przekaż swoją umowę z bankiem prawnikom Vestry, którzy przeanalizują jej zapisy. Jeżeli znajdziemy błędy (np. brak informacji o RRSO lub zbyt wysokie pozaodsetkowe koszty kredytu), masz szansę na zwrot kosztów dodatkowych.

Najważniejsze korzyści sankcji kredytu darmowego to:

  • Zwrot tylko tej kwoty kredytu, którą pożyczyłeś. Nie ponosisz więc żadnych dodatkowych opłat, w tym: prowizji, marży, odsetek.
  • Szansa na znaczne obniżenie raty – nawet o 50%.
  • Zwrot wszelkich uregulowanych już opłat dodatkowych.

Co istotne, SKD nie wpłynie na Twoją ocenę zdolności kredytowej.

Całkowita spłata kredytu nie przekreśla SKD!

Spłaciłeś już swoje zobowiązanie? Nie szkodzi. Nawet całkowita spłata kredytu nie przekreśla możliwości skorzystania z tego prawa: SKD wygasa dopiero po upływie 1. roku od dnia wykonania umowy (czyli uregulowania ostatniej raty).

Jak pobrać raport BIK za darmo?

Niestety szybkie pobranie historii kredytowej nie jest usługą darmową. Płatny raport BIK kosztuje od 49 do 129 zł, przy czym najniższa cena dotyczy stworzenia i pobrania jednorazowego raportu, z kolei najwyższa – pakietu 6. raportów i całorocznych alertów (powiadomień).

Czy można jakoś uzyskać darmowy raport BIK? Tak, choć takie rozwiązanie ma dwie wady: po pierwsze trwa dłużej, po drugie – uzyskany dokument nie zawiera wszystkich informacji o Twojej sytuacji kredytowej. Jeśli jednak ubiegasz się wyłącznie o SKD, raport BIK za darmo będzie w pełni wystarczający.

Aby uzyskać darmowy raport BIK musisz sporządzić wniosek, który będzie zawierać Twoje dane osobowe i poniższą informację:

Na podstawie artykułu 15. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 27 kwietnia 2016 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, a także w związku z uchyleniem dyrektywy 95/46/WE, wnioskuję o udostępnienie mi kopii danych, którą Biuro Informacji Kredytowej jest zobowiązane udostępnić, przetwarzanych w systemach Biura Informacji Kredytowej oraz uwzględnienie w niej szczegółów dotyczących spłaty kredytu.

Wniosek możesz wysłać tradycyjną pocztą lub elektronicznie (w tym drugim przypadku musisz posiadać elektroniczny podpis kwalifikowany).

Chcesz ubiegać się o zwrot kredytu darmowego? Skorzystaj z pomocy ekspertów Vestry. Sprawdzimy, czy Twoja umowa z bankiem kwalifikuje się do SKD i przeprowadzimy Cię przez cały proces.

Zostaw odpowiedź

Więcej treści