Czy warto zawrzeć umowę z bankiem?

Ugoda z bankiem. Czy warto iść na ugodę z bankiem? Zalety i wady tego rozwiązania

Coraz więcej osób ma świadomość błędów i nadużyć w umowach kredytowych. W rezultacie rośnie zainteresowanie m.in. sankcją kredytu darmowego (SKD), dzięki której kredytobiorca zwraca wyłącznie kwotę kapitału, którą pożyczył – bez odsetek i pozostałych opłat.

Taki stan rzeczy nie jest na rękę kredytodawcom. Banki opracowały więc sprytny plan działania: sugerują klientom, że warto zawrzeć ugodę, co ma być korzystniejsze niż np. unieważnienie umowy (w przypadku Frankowiczów) lub skorzystanie z sankcji kredytu darmowego (SKD).

Skąd wzięły się masowe propozycje ugód? Czy są opłacalne dla klientów? Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, dlaczego banki oferują ugody i jakie są tego skutki.

Ugoda bankowa to pułapka na klienta

W 2023 roku ruszyła kampania pod szumnym hasłem „Ugoda lepsza niż proces”. Finansowana przez Związek Banków Polskich, miała przekonać konsumentów, że ugoda z bankiem jest szybszą, pewniejszą i łatwiejszą metodą pozbycia się problemu frankowego niż proces sądowy. Od tamtego czasu banki dawały Frankowiczom liczne propozycje ugodowe, oczerniając przy tym kancelarie frankowe, a nawet samych kredytobiorców.

Spowodowało to falę pytań kierowanych zarówno do prawników, jak i wyszukiwarki Google: ugody z bankami – czy warto?, czy podpisać ugodę?, czym jest ugoda frankowa? itd.

Od jakiegoś czasu dostrzegamy ten problem również w kwestii sankcji kredytu darmowego. Nasi klienci, którzy składają reklamację po znalezieniu błędów w umowie kredytowej, coraz częściej dostają propozycję, aby podpisać ugodę z bankiem.

Czy warto zawrzeć ugodę z bankiem?

Przede wszystkim zalecamy, aby do wszelkich propozycji ugód podchodzić krytycznie. Niestety wbrew opinii banków, oferty ugodowe nie są ani tańsze, ani tym bardziej pewniejsze czy sprawiedliwsze niż np. unieważnienie umowy w procesie sądowym lub otrzymanie wyroku po skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego.

Warto bowiem zwrócić uwagę na fakt, że opowieści banków o „korzystniejszych ugodach” nie wzięły się znikąd. W poprzednich latach instytucje finansowe rzadko wychodziły z taką inicjatywą. Jednak gdy statystyki rozstrzygnięć sądowych zaczęły wskazywać, że ponad 90% spraw wygrywają kredytobiorcy Frankowicze, nagle aktywność banków w temacie ugód poszybowała w górę.

Odpowiedź jest więc prosta: jeśli skorzystałeś z SKD lub masz kredyt we frankach, nie warto iść na ugodę z bankiem. Nieważność umowy kredytowej lub elementy porozumienia w wyniku SKD dadzą Ci o wiele więcej korzyści:

Jakie są korzyści z SKD, gdy nie podpiszesz ugody bankowej?

Choć SKD nie unieważnia umowy, to pozwala na zwrot kredytu bez naliczania dodatkowych opłat. Innymi słowy, oddajesz tylko tyle, ile pożyczyłeś – bez ponoszenia kosztów odsetkowych i pozostałych kosztów kredytu. A to bardzo ułatwia spłatę długu. Sprawia jednak, że banki nie zarabiają na udzieleniu pożyczki, więc masowo składają swoim klientom oferty ugodowe.

Czy podpisać umowę ugodową z bankiem, będąc Frankowiczem?

Eksperci ogłosili koniec ugód frankowych. Dlatego większość osób zainteresowanych tematem od razu otrzymuje informację, że nie powinny iść na ugodę.

Banki zapewniają, że dla klienta jest to świetny sposób na polubowne załatwienie kwestii niechcianego kredytu. Nie jest to prawdą. Po korzystnym wyroku sądowym, na który kredytobiorca ma 97% szans (!), można uwolnić się nie tylko od ryzyka kursowego, ale też od wysokiego oprocentowania. Warunki ugód nigdy nie będą tak atrakcyjne, jak całkowite unieważnienie umowy. W przypadku unieważnienia bank musi oddać wszystkie środki pobrane od klienta, w tym prowizje, raty kapitałowo-odsetkowe, czy kwoty ubezpieczenia. Po latach spłacania kredytu we frankach klientowi zdecydowanie należy się taka forma rekompensaty i finansowej ulgi.

Podsumowanie: ugoda z bankiem – zalety i wady

Oczywiście nie ma wątpliwości, że takie rozwiązanie ma jedną zaletę: jest szybsze. Ugodę bankową zawrzemy w kilka tygodni, a na prawomocny wyrok sądu poczekamy minimum półtora roku.

Co ciekawe, banki próbują przekonać klientów, że unieważnienie umowy we frankach jest trudne i zajmuje wiele lat. To nieprawda, gdyż coraz więcej orzeczeń jest wydawanych w mniej niż 2 lata od daty złożenia pozwu. Jednak czas to nie wszystko. Nie warto iść na ugodę, ponieważ:

  • Korzystając z SKD lub uzyskując prawomocny wyrok unieważnienia umowy frankowej, osiągasz kilkakrotnie wyższe korzyści finansowe niż przy najlepszej ugodzie z bakiem.
  • Wynegocjowanie atrakcyjnej, finalnej ugody z bankiem wcale nie jest proste. Często bywa wręcz niemożliwe, czego dowody znajdziesz w komentarzach w mediach społecznościowych i na forach skupiających kredytobiorców.
  • Prawo jest po stronie klientów. Kredytobiorcy frankowi wygrali już 97 procent spraw. Natomiast sankcja kredytu darmowego to forma ochrony konsumentów, o której dowiaduje się coraz więcej osób. Zgodnie z art. 45 Ustawy o kredycie konsumenckim, po spełnieniu pewnych przesłanek oraz wykryciu błędów i niedociągnięć w umowie kredytowej, klient ma prawo złożyć reklamację. Ze wsparciem doświadczonych prawników może uzyskać całkowicie darmowy kredyt, co stanowi ogromne odciążenie dla budżetu.
  • Koszty usług kancelarii frankowej lub prawników zajmujących się SKD nie są tak wysokie. W naszej kancelarii wstępne działania (takie jak konsultacje i analiza umowy kredytowej) wykonujemy za darmo.

Ugoda z bankiem.Nie chcesz ponieść wysokich kosztów ugody z bankiem? Zwróć się do nas

Jeśli nie chcesz stracić szansy na darmowy kredyt lub unieważnienie umowy frankowej, zapraszamy do kontaktu. Pamiętaj, że istnieje jeden ważny powód, dla którego banki oferują ugody. Są nim straty, jakie ponoszą po przegranej z konsumentami. Dlatego nie daj się zmanipulować. Nasi prawnicy przeanalizują Twoją umowę i treść ugody. Sprawdzą, czy masz szansę uzyskać dodatkowe korzyści finansowe np. w wyniku unieważnienia umowy o kredyt czy w ramach SKD.

Wiemy, że większość Frankowiczów jest już świadoma tej sytuacji. Treść tego artykułu kierujemy więc jako przestrogę głównie dla tych osób, które planują skorzystać z SKD. Z doświadczenia wiemy, że ugoda za kredyt darmowy nie jest opłacalna dla konsumenta.

Nic dziwnego, że w przypadku sankcji kredytu darmowego banki tak rzadko zgadzają się z reklamacją. Wówczas to konsument musi udowodnić, że doszło do naruszenia. Musi też wykazać, na czym ono polegało. Aby uniknąć problemów, zgłoś się do prawników kancelarii Vestra. Nasi eksperci sprawdzą Twoją umowę i przygotują niezbędną argumentację. W ten sposób przyspieszysz rozwiązanie swojej sprawy i zwiększysz szanse na wygraną.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z SKD?

Sankcja kredytu darmowego nie jest dostępna dla każdego. To narzędzie, które zostało ściśle uregulowane w ustawie. Stosuje się ją wyłącznie do umów kredytu konsumenckiego o wartości nieprzekraczającej 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w walucie obcej (również we frankach czy euro!).

Do podpisania umowy musiało dojść po 17 grudnia 2011 roku. Kredytobiorca musi być konsumentem, który spłacał raty terminowo. Od ostatnich działań związanych z kredytem (np. jego spłatą) nie może minąć więcej niż 1 rok, a umowa nie może być zabezpieczona nieruchomością.

Więcej na temat sankcji kredytu darmowego dowiesz się z innych artykułów na naszym blogu. Sprawdź koniecznie: SKD: Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Zostaw odpowiedź

Więcej treści