Sankcja Kredytu Darmowego - Najczęściej Zadawane Pytania

Sankcja Kredytu Darmowego Najczęściej Zadawane Pytania – czyli odpowiedzi naszych ekspertów z ponad 10 letnim stażem. Każdego dnia otrzymujemy wiele zapytań od klientów.  Niektórzy chcą wiedzieć, na czym właściwie polega sankcja kredytu darmowego. Zastanawiają się czy SKD obowiązuje przy zobowiązaniach zaciągniętych w innej walucie. Pytają, jakie koszty poniosą. I co w przypadku rozwodu – czy to nie przekreśla szans na darmowy kredyt?…

Cieszymy się, że świadomość o SKD rośnie! Tym bardziej, że szacuje się, iż nawet 90% umów z bankami zawiera błędy. 

Widzimy jednak, że wiele kwestii budzi Wasze wątpliwości. Dlatego stworzyliśmy mini-poradnik na temat sankcji kredytu darmowego. Znajdziecie w nim odpowiedzi na najważniejsze, najczęściej zadawane pytania:

Co daje sankcja kredytu darmowego (SKD)?

Sankcja kredytu darmowego to pewnego rodzaju “kara” nakładana na kredytodawcę, jeśli przygotowana przez niego umowa zawiera błędy lub nieprawidłowości. Wówczas Ty – czyli kredytobiorca – masz prawo do zwrotu jedynie tej kwoty, którą faktycznie pożyczyłeś. 

W rezultacie nie ponosisz żadnych innych opłat, m.in. prowizji, odsetek, marż. Zostają Ci zwrócone. Natomiast z tych, których jeszcze nie uregulowałeś, zostajesz zwolniony. W skrócie: bank nie zarabia, a Ty zyskujesz darmowy kredyt!

Sankcja Kredytu Darmowego Najczęściej Zadawane Pytania: Czy mam duże szanse na wygraną? 

Zdecydowanie tak. Banki nagminnie przegrywają w sprawach o nadużycia wobec kredytobiorców. 

Jakie są korzyści z sankcji kredytu darmowego?

Korzyściami z sankcji kredytu darmowego mogą być między innymi:

 • znaczne obniżenie raty (nawet o połowę!)
 • zwrot wszystkich odsetek i poniesionych kosztów
 • umorzenie wszystkich odsetek i kosztów do końca trwania umowy kredytowej
 • brak wpływu na ocenę zdolności kredytowej
 • zwrot samego kapitału (tylko tej kwoty, którą się pożyczyło)
 • brak możliwości wypowiedzenia umowy przez bank

Jaki jest termin przedawnienia sankcji kredytu darmowego? 

Z sankcji kredytu darmowego można skorzystać w ciągu 1. roku od dnia wykonania umowy, czyli od chwili spłacenia ostatniej raty zobowiązania. Po upływie tego terminu prawo do SKD wygasa. 

Jak długo trwa postępowanie sądowe przy SKD? 

Postępowanie sądowe toczy się od kilku do kilkunastu miesięcy. 

Mam szansę na podpisanie ugody z bankiem? Czy rozprawa w sądzie to konieczność? 

Niestety większość spraw o sankcję kredytu darmowego kończy się w sądzie. Banki i inne instytucje pożyczkowe rzadko przyznają, że ich umowy są obarczone naruszeniami. W rezultacie coraz więcej osób korzysta z SKD przewidzianej w ustawie o kredycie konsumenckim. 

Kredytodawca może więc nie zgodzić się z naruszeniem postanowienia ww. ustawy. Wówczas to konsument musi wytoczyć powództwo przeciwko kredytodawcy i udowodnić, że doszło do naruszenia. Musi również wskazać, na czym ono polegało. 

Jak widać, roszczenie musi być dobrze uzasadnione. Dlatego skorzystaj z pomocy prawników, którzy zadbają o każdy szczegół i poprowadzą sprawę w Twoim imieniu. 

Sankcja Kredytu Darmowego Najczęściej Zadawane Pytania: Skąd mam wiedzieć, czy moja umowa kredytowa zawiera błędy?

Z praktyki naszej kancelarii wynika, że nawet popularne i znane banki umieszczają wadliwe zapisy w swoich umowach. Wciąż nagminnie się to zdarza. Z kolei podstawą do zastosowania sankcji kredytu darmowego są:

 • błędy w umowie
 • zbyt wysokie odsetki
 • zbyt wysokie koszty kredytu

Jak łatwo się domyślić, tego typu błędy nie są widoczne od razu, na pierwszy rzut oka. Mogą dotyczyć np. nieprawidłowych warunków umowy czy rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). 

Do ich znalezienia potrzeba wprawy i odpowiedniej wiedzy. Dlatego nie czekaj i zgłoś się do nas. Prawnicy Vestry za darmo i z ogromną dokładnością przeanalizują Twoją umowę kredytową. Pamiętaj, że nawet małe uchybienie daje szansę na darmowy kredyt!

Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Z sankcji kredytu darmowego (SKD) skorzystasz wtedy, gdy Twój kredytodawca złamał chociaż 1 z przepisów ustalonych w ustawie o kredycie konsumenckim. Jeśli więc Twoja umowa kredytu zawiera uchybienia lub błędy, możesz złożyć pisemne oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. 

Jak znaleźć błędy w umowie? Na jakie uchybienia trzeba się powołać? Co musi zawierać wniosek o SKD? 

To nie Twoje zmartwienie – wszystkim zajmą się nasi prawnicy. Przeanalizujemy Twoją umowę z bankiem, przygotujemy argumentację, profesjonalny wniosek i oświadczenie. Jeśli kredytodawca odmówi, będziemy reprezentować Cię przed sądem. 

Które dokumenty są potrzebne do analizy?

Skan umowy kredytowej to najważniejszy dokument, którego potrzebujemy. Wypełnij nasz formularz kontaktowy lub skontaktuj się pod numerem 593 070 069. Wyniki analizy otrzymasz w ciągu 48 godzin. 

Jakie kredyty kwalifikują się do sankcji kredytu darmowego?

Prawo do SKD dają: 

 • kredyt konsumencki, 
 • pożyczka gotówkowa 
 • kredyt konsolidacyjny 
 • kredyt restrukturyzacyjny

w trakcie spłaty lub spłacone w ciągu ostatnich 12. miesięcy. Do sankcji kredytu darmowego kwalifikuje się więc każdy kredyt zaciągnięty po 2011 roku na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jego maksymalna kwota może wynieść 255.500 zł (lub równowartość tej kwoty w walucie obcej). 

Wziąłeś kredyt w 2022 lub 2023 roku? Nic straconego. Skontaktuj się z nami. Bezpłatnie sprawdzimy, czy w umowie nie znajdują się niedozwolone zapisy. 

Czy sankcja kredytu darmowego dotyczy kredytów hipotecznych? 

Tak, jednak nasza kancelaria zajmuje się wyłącznie kredytami konsumenckimi. 

Czy sankcja kredytu darmowego wpływa na zdolność kredytową? 

Sankcja kredytu darmowego nie ma wpływu na ocenę Twojej zdolności kredytowej. 

Czy kredyt w innej walucie też kwalifikuje się do SKD?

Tak, jak najbardziej. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, sankcja kredytu darmowego obowiązuje w przypadku zobowiązań w kwocie nie większej niż 255.550 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie. Jeśli więc masz kredyt np. w euro lub frankach szwajcarskich, zwróć się do nas. 

W jaki sposób będę spłacać resztę kapitału? Otrzymam nowy harmonogram spłaty? 

Po wygraniu sprawy w sądzie sprawdzamy, czy pozostała jakaś kwota do zapłaty. W sytuacji, w której Klient nadal ma kapitał do spłacenia, wnioskujemy o nowy harmonogram. 

Czy w wyniku SKD bank może wypowiedzieć mi umowę? 

Nie, umowa z bankiem zachowuje swoją moc prawną. 

Czy w trakcie procesu będę płacić raty? 

Tak, jesteś zobowiązany spłacać raty przez cały proces. 

Jestem po rozwodzie. Czy nadal mogę skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Rozwód nie przekreśla możliwości skorzystania z SKD. Jednym z rozwiązań jest instytucja przejęcia długu, czyli zawarcia porozumienia, w ramach którego kredyt przejmuje jedna ze stron. Poza tym niektórzy już spłacili lub nadal spłacają dług wspólnie i te osoby również mogą skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Rozwód nie jest przeszkodą. 

Czy mogę skorzystać z sankcji kredytu darmowego online?

Współpracujemy z klientami z całej Polski. Wszystko możemy zrobić zdalnie – za pomocą telefonu, internetu i firmy kurierskiej. 

Sankcja Kredytu Darmowego Najczęściej Zadawane Pytania.

Czy muszę stawić się na rozprawie w sądzie? 

Tak. Czasem wystarczy, aby Klient stawił się tylko na pierwszej rozprawie. Innym razem sąd wzywa go również na kolejne terminy. Wszystko zależy od przebiegu sprawy. 

Do jakiego sądu trafi moja sprawa: rejonowego czy okręgowego i w jakim mieście? 

Sąd właściwy przy sprawach o sankcję kredytu darmowego zależy od wartości przedmiotu sporu:

 • do 100 tysięcy zł – sąd rejonowy;
 • powyżej 100 tysięcy zł – sąd okręgowy.

Miasto, w którym odbędzie się rozprawa, zależy od rodzaju umowy, którą zawrzesz z naszą kancelarią:

 • w przypadku cesji wierzytelności (przekazania nam uprawnień do wierzytelności) jest to miejscowość siedziby kancelarii;
 • w przypadku umowy 50/50 i stawkowej – w Twoim miejscu zamieszkania. 

Sankcja Kredytu Darmowego Najczęściej Zadawane Pytania:

Masz inne pytania? Napisz lub zadzwoń

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Zgłoś się do ekspertów Vestry po bezpłatną poradę prawną. Jesteśmy dostępni przez całą dobę!

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Więcej treści