Zwrot Prowizji Bankowej

Czy zwrot prowizji z kredytu jest możliwy?

Zwrot prowizji od kredytu to temat, który często interesuje naszych klientów. Pytanie, czy bank zwróci prowizję, jest w pełni uzasadnione – w końcu często stanowi ona niemałą część całkowitego kosztu kredytu.

Przez lata sprawa była dość skomplikowana. Kredytobiorcy twierdzili, że wcześniejsza spłata kredytu powinna skutkować nie tylko proporcjonalnym zwrotem odsetek, ale i pozostałych kosztów – w tym prowizji.

Z kolei według banków zwrot prowizji z kredytu byłby zupełnie nieuzasadniony, gdyż jest to opłata stała i jednorazowa. Banki argumentowały to również tym, że prowizja jest niezależna od czasu, na jaki zaciągnięto kredyt.

Jednak wyrok TSUE z 2019 roku rozwiał wszelkie wątpliwości w tej kwestii. Dziś wiemy, że wykonując wcześniejszą spłatę kredytu konsumenckiego lub hipotecznego, kredytobiorca ma prawo żądać zwrotu wszelkich opłat: kosztów i odsetek, a także ubezpieczenia czy prowizji. Zwrot jest więc nie tylko możliwy, ale wręcz wymagany prawem.

Jak uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu?

Odzyskanie prowizji będzie możliwe wtedy, gdy zamkniesz pożyczkę lub kredyt konsumencki bądź hipoteczny przed terminem określonym w umowie. Mówi o tym art.49. ustawy o kredycie konsumenckim i art. 38 ustawy o kredycie hipotecznym.

Aby odzyskać prowizję bankową, musisz złożyć do banku odpowiedni wniosek o zwrot prowizji kredytu. Niestety klienci często nie wiedzą, jak prawidłowo wypełnić takie pismo. W tym celu możesz skorzystać z pomocy doświadczonych prawników Vestry. Na czym polega taka usługa? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Kto kwalifikuje się do zwrotu prowizji bankowej?

Wiesz już, że odzyskanie prowizji z banku jest możliwe w przypadku przedterminowej spłaty kredytu. Jednak nie każde zobowiązanie kwalifikuje się do zwrotu. Jakie warunki musisz spełnić, aby odzyskać swoje pieniądze?

Zwrot prowizji za udzielenie kredytu ma miejsce w przypadku zobowiązań, które:

  • zostały zaciągnięte po 18 grudnia 2011 roku
  • nie przekraczają kwoty 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie (ten wymóg nie dotyczy kredytów hipotecznych)
  • zostały udzielone konsumentowi (nie na firmę)
  • nie są zabezpieczone hipoteką (wyłącznie kredyty konsumenckie)

Ile zwrotu można uzyskać od banku?

Ile zwrotu prowizji możesz otrzymać? Bank ma obowiązek dokonać zwrotu prowizji bankowej za okres między rzeczywistą spłatą a terminem zamknięcia zawartym w umowie. W celu obliczenia orientacyjnej kwoty, możesz skorzystać z kalkulatora zwrotu dostępnego w sieci. Natomiast dokładnych wyliczeń dokonają dla Ciebie nasi prawnicy.

Jak przygotować wniosek o zwrot prowizji od kredytu z Vestrą?

W celu sporządzenia wniosku o zwrot prowizji bankowej musisz przygotować poniższe dane:

  • dane osobowe kredytobiorcy
  • prawidłowe wskazanie podstawy prawnej
  • numer umowy kredytowej
  • żądanie odzyskania prowizji
  • numer rachunku bankowego do zwrotu

Sporządzony dokument dostarczamy do placówki banku lub wysyłamy go pocztą (za pomocą listu polecanego z potwierdzeniem odbioru). Później pozostaje czekać na odpowiedź kredytodawcy, co zazwyczaj trwa ok. 2 tygodni.

Co zrobić, jeśli bank odrzucił wniosek?

Czy po złożeniu takiego wniosku bank zwróci prowizję? To zależy.

Czasem w zupełności wystarczy poprawnie wypełnione pismo o odzyskanie prowizji bankowej. Innym razem bank odrzuca wniosek. W takim przypadku warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Pierwsza opcja to zgłoszenie się ze skargą do rzecznika finansowego. Niestety nie zawsze daje to oczekiwany skutek. Decyzje rzecznika nie są wiążące, gdyż nie mają mocy prawnej. Jest on jedynie pośrednikiem między Tobą a Sądem Najwyższym, przy czym nie daje żadnej gwarancji sukcesu. Znacznie lepiej sprawdza się wsparcie prawnika w pełni zaangażowanego w Twoją sprawę.

Zwrot prowizji bankowej – podsumowanie

Podsumowując, jeśli chcesz odzyskać prowizję z banku, przygotujemy dla Ciebie odpowiedni wniosek. Przed tym bezpłatnie przeanalizujemy, czy Twoje zobowiązanie spełnia warunki zawarte w przepisach.

Jeśli kredytodawca odrzuci Twoje żądanie, nie rezygnuj. Wtedy również możesz zgłosić się do naszego doświadczonego prawnika. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na odzyskanie prowizji bankowej. Poza tym będziesz współpracować z profesjonalistą. Z pomocą Vestry całość potrwa znacznie krócej i obejmie minimum formalności z Twojej strony.

Potrzebujesz fachowej, darmowej porady prawnej? Kancelaria Vestra od lat wspiera klientów w odzyskiwaniu prowizji kredytowej. Uważamy, że negatywna odpowiedź banku nie przekreśla szans na odzyskanie pieniędzy, a jedynie trochę wydłuża cały proces.

Chcesz odzyskać prowizję bankową skutecznie i bez zbędnego stresu? Nie czekaj – zgłoś się do nas!

Zostaw odpowiedź

Więcej treści